Su İzolasyonunun Önemi?

Su, yapıya farklı yollardan ulaşır. Bunlar; yağmur-kar yağışları, zemin suyu, atık sular, deniz suları ve su buharı ile.

Yağışlar binanın düşey alanlarından aşağıya doğru yerçekiminin etkisiyle inerler. Bu sırada yüzeylerdeki gözenekler su ile dolar.

Yağan yağmur ve karlar , zeminin geçirgenliğine bağlı olarak alt tabakalara doğru hareket eder. Biriken su, bina toprak altı elemanlarının (pabuç, kirişler, radye ve perdeler) çevresinde birikir ve yapı elemanları ile etkileşime girer.

Havadaki su buharı da yapılarımız için birer tehdittirler. Atmosfer su buharı bakımından doygun olduğu taktirde su buharı karşılaşacağı daha soğuk yüzeylerde damlacıklar şeklinde yapıda yoğunlaşır.

Su ve Korozyonun Olumsuz Etkileri
Beton içine su sızarsa, beton hazırlanmasında kullanılan katkı maddeleri ve zemin suyu içinde çözülmüş halde bulunan sülfat ve tuzlar betonarme sistemi yıpratmaya başlar (korozyon). Bunun sonucunda da beton içindeki donatılar paslanır ve korozyona uğrar.Temeli etkileyen bu su zaman içinde betonu kimyasal olarak etki ederek dayanımın azalmasına neden olur.

Belirttilen bu durumlar sonucunda yapıda şu sonuçları görünür.


1. Betonarme temel içindeki demir donatısının korozyonu sonucu donatının kesit alanı küçülür ve yapının dayanımı azalır.
2. Donatının korozyonu sonucunda pas artar. Yeterli pas payının bırakılmadığı kesitlerde betonun patlamasına neden olur. Betonun patlamasıyla paslanma artacağından yapının dayanımı zaman içinde azalır.
3. Su içinde bulunan kimyasal maddeler betonun yapısında bozulmalara neden olur. Betonun kalitesinin düşmesi sonucunda donatı ile betonun birbirinden ayrılmasına neden olur.

Yapılarda Su ve Korozyona Karşı Alınacak Tedbirler aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Suyun yapı elemanlarına etki etmesini önlemek için; yapı elemanlarının yüzeylerinin geçirimsiz bir tabaka ile kaplanması gerekmektedir.
Toprak üstü yapı elemanlarından cepheler, yağışların ve yoğunlaşan suyun; toprak altındaki yapı elemanları da zemin sularının etkisi altındadır.
Zemin sularının etkisi altında bulunan yapı elemanlarını korumak için alınması gereken ilk önlem zemin sularını yapıdan uzaklaştırmaktır. Bunun için de bina çevresinde ya da toprak altında drenaj sistemi oluşturulmalıdır. Daha sonra betonarme elemanların yüzeylerine geçirimsiz tabaka oluşturacak yalıtım malzemesi ile yalıtım yapılmalıdır.
Toprak üstü cephelerin su yalıtımı için de çeşitli sistemler uygulayarak yapıyı koruma altına alabiliriz.

Spor Sahalarda ve Endüstriyel Zemin Kaplamalarında İzolasyon ve Önemi.

PENGUEN serisi su yalıtım membranlarımız sıcak ,ılıman ve orta soğuk iklim kuşağının ideal tercihi olan plastomerik seri bitümlü su yalıtım örtüleridir. Bu tip bitümlü membranlarımızda bitümün dayanıklılığını arttırmak için termoplastik reçineli ataktik poli propilen (A.P.P.) kullanılmaktadır.Bitümlü örtünün gerilmelere karşı mekanik direncini artırmak için ise donatı olarak Camtüllü (fibarglass) Ya da Polyester Keçe taşıyıcı lar kullanılmaktadır.Penguen serisi bitümlü membranlar ülkemizdede en yaygın kullanılan membranlardır.Membranlar 1m eninde 10 m boyunda üretilmektedir.Ancak sadece 2 mm kalınlığındaki membranlar 1m eninde 15 m boyunda üretilmektedir.

Özellikleri

izolasyon

Su geçirmezlik özelliği ile kesin bir su yalıtımı sağlar.

Uygulandığı yüzeye iyi yapışmakta ve oldukça iyi bir aderans sağlamaktadır.bu özelliğini uygulama tamamlandıktan sonra da korumaktadır.Özellikle temel perde izolasyonlarında bu özelliğinin ön plana çıktığı görülmektedir.Ahşap,Beton ve Metal gibi farklı yüzeylere uygulanabilmektedir.

Yapı hareketlerine karsı sahip olduğu enine çekme direnci ve boyuna çekme direnci değerleri ile uygulama için gerekli elastikiyeti fazlasıyla göstermektedir. Yapı hareketlerine ve genleşme farklılıklarına dayanır.

Sıcak hava koşullarında erime ve akma , soğuk hava koşullarında çatlama ve kırılmalar söz konusu olmayan membranlarımız şalumo alevi ile kolaylıkla uygulanmaktadır. Özel kesme bıçaklarıyla istenilen ebat ve şekilde kesilip kullanılabilmektedir.

Dilatasyon,beton dere,parapet dönüşü,baca dibi gibi detaylara uyum göstermektedir.Uygun yöntemlerle kullanıldığında bina ömrüne dayanır.

izolasyon

Kullanım Alanları

izolasyon

Yapılara suyun girebileceği neredeyse tüm alanlarda kullanılabilen bitümlü membranlar başta toprak ile temas eden duvarlar,temeller ve zemine oturan döşemeler, olmak üzere suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar , balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo, wc gibi ıslak hacimler de kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapılarda,i stinat duvarları, beton kanaletler gibi yapılarda da bitümlü su yalıtım örtülerinin kullanılmaktadır.Su yalıtımında daha bir çok detaya ekonomik ve estetik çözümler getirmektedir.